Szpitalny Oddział Ratunkowy udziela pomocy medycznej osobom, które są przywożone przez zespoły ratownictwa medycznego lub zgłaszają się same. W przypadku przyjęć na SOR nie jest wymagane skierowanie na oddział i nie obowiązuje rejonizacja według miejsca zamieszkania. Pacjenci po wstępnej diagnostyce i leczeniu przenoszeni są do innych oddziałów szpitalnych lub po uzyskaniu pomocy kierowani są do dalszego leczenia w trybie ambulatoryjnym. Bartoszycki SOR jest jednym z jedenastu zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim, najbliższe sąsiednie znajdują się w Olsztynie, Giżycku i Mrągowie.
W 2023 hospitalizowanych w SOR było około 8003 pacjentów.
W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym obowiązuje TRIAGE- TOPSOR czyli segregacja chorych przez personel medyczny w zależności od stopnia obrażeń, rodzaju zachorowania oraz rokowania.
W tym celu na podstawie zebranego wywiadu zostanie nadany Państwu odpowiedni kolor oraz zostaniecie powiadomieni o maksymalnym czasie oczekiwania na pomoc medyczną
O kolejności uzyskania pomocy w SOR decyduje kategoria nadana podczas segregacji TRIAGE, a nie kolejność przybycia do szpitala.
W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym obowiązuje TRIAGE - segregacja chorych przeprowadzana przez pielęgniarkę/ratownika medycznego. Od stopnia ciężkości stanu ogólnego i skali zgłaszanych dolegliwości chorzy przyporządkowani są do odpowiedniej grupy i udzielana jest im pomoc w odpowiednim przedziale czasowym:
- czerwony - pomoc natychmiastowa
- pomarańczowy - bardzo pilna do 10min
- żółty - pilna do 60 min.
- zielony - pomoc odroczona do 120 min.
- niebieski - pomoc wyczekująca do 240min.
Pracę w SOR zabezpiecza personel lekarski w składzie 1-2 lekarzy na dyżurze, spełniający kryteria lekarza systemu oraz 4-5 osobowa obsada pielęgniarsko-ratownicza.
Lekarz dyżurny SOR kieruje pacjenta na leczenie do oddziałów szpitala w ciągu 6 godzin. Dopuszcza się możliwość dłuższego pobytu jeżeli po wstępnym procesie diagnostyczno-terapeutycznym nie przewiduje się dalszego leczenia na innym oddziale. Odmawia przyjęcia pacjenta na oddział w ciągu 30 minut.
INFORMACJA
Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego z dnia 27 czerwca 2019 r. (tekst jednolity z dnia z dnia 20 lutego 2024 r.)
§ 6. pkt. 12. pielęgniarka/ratownik medyczny Triage po przeprowadzeniu segregacji medycznej i sklasyfikowaniu pacjenta do kategorii pilności oznaczonej
kolorem zielonym lub niebieskim ma prawo odesłać pacjenta do miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
W przypadku wątpliwości konsultuje swoją decyzję z lekarzem dyżurnym SOR.
Najważniejszym zadaniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
- monitorowanie i podtrzymywanie funkcji życiowych;
- prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowo-mózgowej;
- prowadzenie resuscytacji okołourazowej i płynowej
- wykonywanie podstawowego zakresu wczesnej diagnostyki i wstępnego leczenia urazów
- leczenie bólu;
- wstępne leczenie zatruć;
- opracowywanie chirurgiczne ran i drobnych urazów.
Zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2011 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.
Odwiedziny chorego odbywają się za zgodą personelu pielęgniarsko ratowniczego w porozumieniu z lekarzem dyżurnym SOR, ograniczone się do jednej osoby i na okres nie dłuższy niż 10min. W przypadku konieczności podjęcia pilnych interwencji medycznych lub natężenia pracy personel medyczny może poprosić osoby odwiedzające o opuszczenie oddziału.
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Bartoszycach posiada akredytację na prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego w zakresie deficytowej w województwie warmińsko-mazurskim medycyny ratunkowej.
Ponadto w SOR istnieje możliwość odbycia praktyk dla studentów kierunku lekarskiego oraz ratownictwo medyczne.
Przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym funkcjonuje Ambulatorium Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej – gabinet nr 5. Świadczenia lekarsko-pielęgniarskie udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 8.00 dnia następnego.
- Oddział został doposażony ze środków w ramach projektu „Wyposażenie Działu Ratownictwa Medycznego Szpitala Powiatowego w Bartoszycach (Program Sąsiedztwa Litwa – Polska – Federacja Rosyjska (Obwód Kaliningradzki) INTERREG IIIA/TACIS CBC)”.
- w 2012 r. bartoszycki SOR dzięki pomocy władz powiatu został zmodernizowany i doposażony w sprzęt medyczny spełniając jednocześnie warunki określone w „Ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym” z dnia 8 września 2006 r. i Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2011 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego- koszt modernizacji 3,6 mln zł
- w 2013 otwarte zostało całodobowe lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratowniczego przy Szpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II w Bartoszycach- koszt inwestycji 130tyś. Zł
- W ramach 22 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „ NA RATUNEK - na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów” został zakupiony specjalistyczny sprzęt medyczny ( kardiomonitory, łóżko-wózki, detektor naczyń obwodowych)
- dzięki dotacjom z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie udało się pozyskać sprzęt medyczny ( kardiomonitory, defibrylatory, wideolaryngoskop, podgrzewacz płynów infuzyjnych, analizator parametrów krytycznych)
- dzięki celowanej dotacji wojewody warmińsko-mazurskiego zakupione zostały fantomy do zaawansowanych i podstawowych zabiegów ratujących życie dorosłych- 30 tyś zł.
- dzięki dotacjom władz powiatu zakupiony zostały fantomy do zaawansowanych zabiegów ratujących życie „ małego dziecka” oraz treningowy do wkłuć do-szpikowych- 12 tys. zł.
- w trakcie realizacji projektu "Dostawa sprzętu medycznego oraz sprzętu ICT w ramach projektu p.n. Poprawa efektywności systemu ratownictwa medycznego w Powiecie Bartoszyckim poprzez modernizację i doposażenie SOR Szpitala"
Koordynator: (89) 675 24 17
Lekarze: (89) 675 22 36
Oddziałowa: (89) 675 22 79
Pielęgniarki: (89) 675 23 59
TRIAGE:
(89) 675 23 99 lub (89) 675 23 86
FAX: (89) 6755089